Ове године смо успешно привели крају још једну хуманитарну акцију за угрожене породице на Косову и Метохији која у једној акцији обухвата више породица, тачније ово је била 23. хуманитарна акција таквог типа, а укупно 38. хуманитарна акција Српске православне омладине Инзбрук – СПОЈИ за породице на Косову и Метохији од оснивања 2009. године. Божићно сакупљање донација за ову хуманитарну акцију започето је у децембру 2023. године а завршено је на Сретење 2024. године. На крају је сакупљена сума донација у висини од 21.036,89 евра у којој је учествовао 391 донатор широм Европе и света. У подршци самој Божићној акцији сакупљања донација, како би о њој сазнало што више људи учествовало је много познатих личности, удружења и институција о чему детаљно можете читати – ОВДЕ.
У овој хуманитарној акцији за 3 породице са Косова и 3 из Метохије, чија ја је укупна вредност била 19.575,55 евра (од тога банковни трошкови 75,55 евра), помогли су нам у организацији и спровођењу, као и много пута до сада наши пријатељи из Добротворне организације „Мајка девет Југовића“ Епархије рашко-призренске, као и братија манастира Високи Дечани, којима смо неизмерно захвални. Пошто су трошкови за набавку помоћи били мањи од планираних, а у оквиру Божићне акције сакупљања прикупљено више од планиране циљне суме, одлучили смо да остатак новца искористимо за будуће акције на Косову и Метохији у оквиру нашег истоименог фонда.
После завршетка Божићног сакупљања 2023/24. које је завршено у фебруару 2024. на Сретење, кренуло се у набавку и испоруку помоћи породицама, а завршне посете су обављене у јулу, августу и децембру 2024. године како бисмо се уверили о наменској употреби купљене и испоручене помоћи чиме је ова хуманитарна акције успешно завршена.
О томе како смо помогли породицама Младеновић из Понеша, Ковачевић из Коретишта и Савић из Лабљана на Косову, као и породицама Јанџиковић, Портић и Кастратовић из Гораждевца у Метохији, можете прочитати у наредним редовима, а на крају овог извештаја наћи ћете и рачуне и остала документа везана за ову акцију, како би као и увек до сада све било транспарентно.
Породицу Младеновић из Понеша код Гњилана чине Милош (40 година), његова сестра Виолета (30) и њихови родитељи, мајка Бисерка (62) и отац Миодраг (63). Од примања имају минималац од 20.000 динара (око 170 евра). Обрађују 1 хектар земље и имају једну краву и две козе за сопствене потребе.
Породица живи у стричевој кући која је доста стара. У тешкој су финансиској ситуацији, јер живе од минималца. Почели су да граде кућу пре рата и ту су стали због недостатка средстава.
Код њих смо овај пут направили изузетак, јер обично не помажемо породицама где нема деце, али се ипак ради о вишечланој породици која је одлучна да остане на свом вековном огњишту. Тако смо Младеновићима помогли куповином нове ПВЦ столарије (прозори, улазна, балконска и унутрашња врата) и материјал за сређивање комплетног купатила и једног дела унутрашњости куће у укупној вредности од 6.999,85 евра.
Друга породица на подручју Косова била је породица Ковачевић из Коретишта код Гњилана, којој смо помогли приликом хуманитарне акције 2017. године реновирањем купатила и тоалета у кући Игорових родитеља. Породицу чине отац Игор (36), супруга Јелена (35), син Филип (16) и ћерка Сара (14).
Од примања имају Јеленину плату 43.000 динара (око 370 евра), која ради у вртићу као сервирка и дечији додатак 8.000 динара (око 70 евра). Игор ради повремено када има посла, као молер али и све друге послове по потреби, али то нису стална примања.
Недавно су почели да граде своју кућу, иако и даље живе код Игорових родитеља, те су нам се обратили за помоћ, а ми смо одлучили да им овај пут помогнемо куповином нове ПВЦ столарије за кућу у изградњи. Вредност ПВЦ столарије била је 4.500 евра.
Трећа породица на подручју Косова, били су Савићи из места Лабљане недалеко од Новог Брда код Гњилана. Они првобитно нису били планирани у оквиру ове хуманитарне акције, али се породица Ђуровић из Грачанице у њихову корист одрекла помоћи. Савиће чине отац Срећко (46), мајка Сања (38) и њихова деца Бојана (16) и Лазар (11).
Живе од Срећкове плате од 290 евра, јер ради у градској чистоћи, а уз то примају минималац у висини од 20.000 динара (око 170 евра), као и дечији додатак у висини од 8.000 динара (око 68 евра). Поседују 1 хектар земље и једну краву.
Кућа у којој породица Савић живи је јако стара и трошна, те је било потребно да се замени ПВЦ столарија, што смо им и куповином исте и испунили. Вредност ПВЦ столарије за њих износила је 2.000 евра.
Срећко је пре неког времена преживео и незгоду у саобраћају где га је ударио Албанац, али ни после тог немилог догађаја породица Савић не одустаје од живота на Косову и Метохији.
Што се Метохије тиче, тамо је једна од три помогнуте породице у многострадалном месту Гораждевац код Пећи, била породица Јанџиковић. Њих чине само отац Драгољуб (52) и син Андрија (26), али смо ипак одлучили да направимо изузетак и помогнемо им. После препоруке манастира Високи Дечани и нашег личног обиласка ове породице у лето 2023. године, сматрамо да су итекако вредни и истрајни у останку у Метохији, као и да ће ако Бог да доћи до проширења с обзиром на то да је Андрија врло добар младић, који помаже где год затреба.
Нажалост нико није запослен. Драгољуб има тежи облик дијабетеса. Жена га је оставила, а претходно је направила велики минус у банци, дуг је њему остао. Једина радост му је што се ћерка удала за доброг момка. Андрија ради за дневницу на грађевини и у пољопривреди када има посла.
Једини приходи су им социјална помоћ у висини од 20.000 динара (око 170 евра). Пошто су изразили жељу да наставе да држе мушку телад због това, јер имају шталу коју су раније користили, купили смо им 3 телета и храну за њих у укупној вредности од 2.400 евра.
Друга породица у Метохији и Гораждевци, били су Портићи: самохрана мајка Радмила (51), син Јован (25), син Дамјан (24), ћерка Невена (16) и син Новак (16).
Радмилин супруг је преминуо пре неколико година, те се сама брине за децу. Она ради као чистачица у сеоској школи. Прима плату у висини од 55.000 динара (око 470 евра), као и мужевљеву пензију од 19.000 динара (око 160 евра).
Баве се пољопривредом у којој им помажу рођаци, а Дамјан повремено помаже на радију Гораждевац.
За потребе пољопривреде биле су им потребне пољопривредне машине, а ми смо им у консултацији са њима обезбедили фрезу за трактор и ротациону косачицу у вредности од укупно 2.000 евра.
Трећа породица у Гораждевцу и шеста у оквиру ове хуманитарне акције, били су Кастратовићи: отац Перо (48), мајка Милица (39), ћерка Рада (11), син Милић (10), ћерка Ђурђина (9) и син Михајло (4).
Перо ради као помоћни радник у школи за 50.000 динара (око 425 евра). Од прихода још имају дечији додатак у висини од 6.000 динара (око 50 евра) и мајчински додатак од 15.000 динара (око 130 евра).
Деца им иду у сеоску школу, Перо се бави пољопривредом. Скоро су зидали кућу у коју су улагали и сопствена средства.
Они су такође имали молбу да им за потребе пољопривреде обезбедимо пољопривредне машина, те смо успели да им набавимо половну косачицу и тањирачу у укупној вредности од 1.950 евра.
Од срца још једном захваљујемо пријатељима из ДО „Мајка девет Југовића“ и братији манастира Високи Дечани и свим јавним чичностима, пријатељским удружењима и институцијама на подршци у оквиру ове хуманитарне акције, као и свим донаторима, који су у оквиру ове акције али и редовно донирали и донирају преко нашег жиро рачуна или на нашим догађајима за помоћ социјално угроженим породицама на Балкану, као и за најугроженије случајеве у Тиролу, јер без њих и помоћи Господње не бисмо били у могућности да помогнемо овим и другим породицама које су одлучне да истрају у борби за опстанком на својим вековним огњиштима, на својој прадедовини.
ДОГОДИНЕ У ПРИЗРЕНУ!
СПОЈЕНИ СМО ЈАЧИ!
Повезане вести:
Уколико и Ви желите да дарујете добровољни прилог за помоћ социјално угроженим породицама на Косову и Метохији или другде на Балкану или у Тиролу, то можете учинити 365 дана у години путем једног од начина, које можете пронаћи путем следећег линка >>> ОВДЕ